RG1608P-48R7-B-T5
Mfr.Part #
RG1608P-48R7-B-T5
Description
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/10W 0603
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
75V
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
508μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Surface Mount :
yes
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistance :
48.7Ohm
Datasheets
RG1608P-48R7-B-T5
Susumu RG1608P-48R7-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 48.7Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C