RG1608P-470-C-T5
Mfr.Part #
RG1608P-470-C-T5
Description
RES SMD 47 OHM 0.25% 1/10W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1666W
Resistance :
47Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR
Height :
400μm
Construction :
Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated DC :
75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
HTS Code :
Tolerance :
±0.25%
Lead Free :
Lead Free
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Placement :
DEND
Resistor Type :
PTC RESETTABLE FUSE
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated :
100V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Thermistor Application :
TEMPERATURE SENSING
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RG1608P-470-C-T5
Susumu RG1608P-470-C-T5
PTC RESETTABLE FUSE SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 47Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C