RG1608P-3831-B-T5
Mfr.Part #
RG1608P-3831-B-T5
Description
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
75V
Resistance :
3.83kOhm
Max Power Dissipation :
100mW
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thin Film
Surface Mount :
yes
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
100mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Series :
RG
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RG1608P-3831-B-T5
Susumu RG1608P-3831-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 3.83kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C