RG1608P-361-B-T1
Mfr.Part #
RG1608P-361-B-T1
Description
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
508μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Voltage - Rated :
75V
Packing Method :
TR
Voltage - Rated DC :
75V
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
62.5mW
Resistance :
360Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W