RG1608P-302-W-T5
Mfr.Part #
RG1608P-302-W-T5
Description
RES SMD 3K OHM 0.05% 1/10W 0603
Power Rating :
100mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Resistance :
3kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
400μm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
2
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.05%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
75V
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RG1608P-302-W-T5
Susumu RG1608P-302-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 3kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C