RG1608P-3011-P-T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608P-3011-P-T1
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.01K OHM 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
508μm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
75V
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.02%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
75V
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
3.01kOhm
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Series :
RG
Power Rating :
62.5mW
Datasheets
RG1608P-3011-P-T1
Susumu RG1608P-3011-P-T1
RG Series, Thin Film, 3.01kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.02%, -55°C~155°C