RG1608P-3011-D-T5
Mfr.Part #
RG1608P-3011-D-T5
Description
RES SMD 3.01KOHM 0.5% 1/10W 0603
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
RG
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
100mW
Resistance :
3.01kOhm
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
100V
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Published :
Datasheets
RG1608P-3011-D-T5
Susumu RG1608P-3011-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 3.01kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C