RG1608P-2940-B-T5
Mfr.Part #
RG1608P-2940-B-T5
Description
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
75V
Voltage - Rated DC :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
294Ohm
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
RG1608P-2940-B-T5
Susumu RG1608P-2940-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 294Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C