RG1608P-2433-B-T1
Mfr.Part #
RG1608P-2433-B-T1
Description
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/10W 0603
Power Rating :
62.5mW
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
243kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR
Voltage - Rated DC :
75V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
75V
Datasheets
RG1608P-2433-B-T1
Susumu RG1608P-2433-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 243kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C