RG1608P-2211-B-T5
Mfr.Part #
RG1608P-2211-B-T5
Description
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 1/10W 0603
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
508μm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
75V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
75V
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Surface Mount :
yes
Series :
RG
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
2.21kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
18 Weeks
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RG1608P-2211-B-T5
Susumu RG1608P-2211-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 2.21kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C