RG1608P-2102-C-T5
Mfr.Part #
RG1608P-2102-C-T5
Description
RES SMD 21K OHM 0.25% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Additional Feature :
Ultra Precision
Max Power Dissipation :
100mW
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Power Rating :
62.5mW
Resistance :
21kOhm
Pbfree Code :
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±0.25%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
75V
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RG1608P-2102-C-T5
Susumu RG1608P-2102-C-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 21kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C