RG1608P-2101-C-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608P-2101-C-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.1KOHM 0.25% 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
75V
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
100mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Height :
508μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
Power Rating :
62.5mW
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
RG
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.25%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Published :
Resistance :
2.1kOhm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Construction :
Chip
Voltage - Rated DC :
75V