RG1608P-2050-B-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608P-2050-B-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
75V
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
205Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Surface Mount :
yes
Height :
508μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Rating :
100mW
Composition :
Thin Film
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Series :
RG
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RG1608P-2050-B-T5
Susumu RG1608P-2050-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 205Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C