RG1608P-1872-B-T1
Mfr.Part #
RG1608P-1872-B-T1
Description
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/10W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
18.7kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR
Voltage - Rated :
75V
Voltage - Rated DC :
75V
Thin Film
Additional Feature :
Ultra Precision
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Matte Tin (Sn)
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RG1608P-1872-B-T1
Susumu RG1608P-1872-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 18.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C