RG1608P-1653-B-T5
Mfr.Part #
RG1608P-1653-B-T5
Description
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/10W 0603
Voltage - Rated :
75V
Pbfree Code :
Voltage - Rated DC :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
100mW
Resistance :
165kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Case Code (Metric) :
Height :
400μm
Datasheets
RG1608P-1653-B-T5
Susumu RG1608P-1653-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 165kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C