RG1608P-162-W-T5
Mfr.Part #
RG1608P-162-W-T5
Description
RES SMD 1.6KOHM 0.05% 1/10W 0603
Voltage - Rated DC :
75V
Voltage - Rated :
100V
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
EAR99
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
100mW
Height :
400μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
1.6kOhm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Tolerance :
±0.05%
Published :
Weight :
2.012816mg
Datasheets
RG1608P-162-W-T5
Susumu RG1608P-162-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C