RG1608P-161-W-T5
Mfr.Part #
RG1608P-161-W-T5
Description
RES SMD 160 OHM 0.05% 1/10W 0603
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Tolerance :
±0.05%
Voltage - Rated DC :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
62.5mW
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Height :
400μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
160Ohm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated :
75V