RG1608P-1180-C-T5
Mfr.Part #
RG1608P-1180-C-T5
Description
RES SMD 118 OHM 0.25% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Height :
508μm
Voltage - Rated DC :
75V
Power Rating :
62.5mW
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
RG
Max Power Dissipation :
100mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR
Tolerance :
±0.25%
Construction :
Chip
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
118Ohm
Voltage - Rated :
75V
Datasheets
RG1608P-1180-C-T5
Susumu RG1608P-1180-C-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 118Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C