RG1608P-113-C-T5
Mfr.Part #
RG1608P-113-C-T5
Description
RES SMD 11K OHM 0.25% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR
Voltage - Rated DC :
75V
Height :
400μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Weight :
2.012816mg
Additional Feature :
Ultra Precision
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Resistance :
11kOhm
Voltage - Rated :
100V
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.25%
2
ECCN Code :
EAR99
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RG
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
RG1608P-113-C-T5
Susumu RG1608P-113-C-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 11kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C