RG1608P-1072-B-T1
Mfr.Part #
RG1608P-1072-B-T1
Description
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/10W 0603
Height :
508μm
Series :
RG
Construction :
Chip
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Voltage - Rated DC :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
100mW
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
10.7kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
Ultra Precision
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Max Power Dissipation :
100mW
Surface Mount :
yes
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
75V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR
Datasheets
RG1608P-1072-B-T1
Susumu RG1608P-1072-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 10.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C