RG1608P-1021-B-T5
Mfr.Part #
RG1608P-1021-B-T5
Description
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/10W 0603
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Voltage - Rated DC :
75V
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Series :
RG
Factory Lead Time :
18 Weeks
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Height :
508μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
75V
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
1.02kOhm
Datasheets
RG1608P-1021-B-T5
Susumu RG1608P-1021-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.02kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C