RG1608P-1020-W-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608P-1020-W-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 102 OHM 0.05% 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Surface Mount :
yes
Resistance :
102Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
100mW
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
75V
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Code (Imperial) :
Height :
508μm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
75V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
62.5mW
Tolerance :
±0.05%
Series :
RG
Datasheets
RG1608P-1020-W-T5
Susumu RG1608P-1020-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 102Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C