RG1608N-9530-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-9530-B-T5
Description
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Power Rating :
62.5mW
Pbfree Code :
yes
Resistance :
953Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
508μm
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
75V
Datasheets
RG1608N-9530-B-T5
Susumu RG1608N-9530-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 953Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C