RG1608N-9091-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-9091-B-T5
Description
RES SMD 9.09KOHM 0.1% 1/10W 0603
Lead Free
Surface Mount :
yes
Power Rating :
62.5mW
Resistance :
9.09kOhm
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Published :
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Height :
508μm
Voltage - Rated DC :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
75V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RG1608N-9091-B-T5
Susumu RG1608N-9091-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 9.09kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C