RG1608N-8061-C-T5
Mfr.Part #
RG1608N-8061-C-T5
Description
RES SMD 8.06K OHM 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
508μm
Resistance :
8.06kOhm
Power Rating :
62.5mW
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated DC :
75V
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
75V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.25%
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RG1608N-8061-C-T5
Susumu RG1608N-8061-C-T5
RG Series, Thin Film, 8.06kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C