RG1608N-7872-C-T5
Mfr.Part #
RG1608N-7872-C-T5
Description
RES SMD 78.7K OHM 1/10W 0603
Power Rating :
62.5mW
Height :
508μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.25%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated DC :
75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Case Code (Imperial) :
Resistance :
78.7kOhm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated :
75V
Datasheets
RG1608N-7872-C-T5
Susumu RG1608N-7872-C-T5
RG Series, Thin Film, 78.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C