RG1608N-7872-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-7872-B-T5
Description
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
78.7kOhm
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
75V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Height :
400μm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
100V
Series :
RG
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Weight :
2.012816mg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
100mW