RG1608N-73R2-W-T1
Mfr.Part #
RG1608N-73R2-W-T1
Description
RES SMD 73.2OHM 0.05% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
508μm
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
73.2Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR
Power Rating :
62.5mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±0.05%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
75V
Additional Feature :
Ultra Precision
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
Chip
Voltage - Rated DC :
75V
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
RG1608N-73R2-W-T1
Susumu RG1608N-73R2-W-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 73.2Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C