RG1608N-7152-B-T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608N-7152-B-T1
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 71.5KOHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height :
508μm
Power Rating :
62.5mW
ECCN Code :
EAR99
Series :
RG
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
75V
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packing Method :
TR
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thin Film
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistance :
71.5kOhm
Additional Feature :
Ultra Precision
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Lead Free :
Lead Free
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RG1608N-7152-B-T1
Susumu RG1608N-7152-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 71.5kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C