RG1608N-6982-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-6982-B-T5
Description
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 1/10W 0603
Voltage - Rated DC :
75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated :
100V
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
69.8kOhm
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Published :
Surface Mount :
yes
Lead Free
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
1 (Unlimited)
Weight :
2.012816mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
100mW
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
400μm
AEC-Q200
Datasheets
RG1608N-6982-B-T5
Susumu RG1608N-6982-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 69.8kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C