RG1608N-683-C-T5
Mfr.Part #
RG1608N-683-C-T5
Description
RES SMD 68K OHM 0.25% 1/10W 0603
Height :
508μm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated DC :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.25%
Resistance :
68kOhm
Lead Free
Weight :
2.012816mg
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Datasheets
RG1608N-683-C-T5
Susumu RG1608N-683-C-T5
RG Series, Thin Film, 68kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C
Description: The Susumu RG1608N-683-C-T5 is a surface mount chip resistor with a 68K ohm resistance value and a tolerance of 0.25%. It has a power rating of 1/10W and a size of 0603.
Features:
- Surface mount design
- 68K ohm resistance value
- 0.25% tolerance