RG1608N-66R5-D-T5
Mfr.Part #
RG1608N-66R5-D-T5
Description
RES SMD 66.5 OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Surface Mount :
yes
18 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Resistance :
66.5Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated :
75V
Height :
508μm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
62.5mW
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Series :
RG
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
100mW
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.5%