RG1608N-6652-B-T1
Mfr.Part #
RG1608N-6652-B-T1
Description
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
Ultra Precision
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
75V
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
66.5kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Height :
508μm
Power Rating :
62.5mW
Construction :
Chip
Datasheets
RG1608N-6652-B-T1
Susumu RG1608N-6652-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 66.5kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C