RG1608N-6490-W-T5
Mfr.Part #
RG1608N-6490-W-T5
Description
RES SMD 649 OHM 0.05% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
649Ohm
Power Rating :
62.5mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.05%
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
508μm
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
75V
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Series :
RG
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Datasheets
RG1608N-6490-W-T5
Susumu RG1608N-6490-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 649Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C