RG1608N-6041-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-6041-B-T5
Description
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
62.5mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
75V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RG
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height :
508μm
2
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
6.04kOhm
Datasheets
RG1608N-6041-B-T5
Susumu RG1608N-6041-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 6.04kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C