RG1608N-560-W-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608N-560-W-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 56 OHM 0.05% 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Height :
508μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Series :
RG
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Power Rating :
62.5mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
56Ohm
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.05%
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
75V
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RG1608N-560-W-T5
Susumu RG1608N-560-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 56Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C