RG1608N-5361-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-5361-B-T5
Description
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/10W 0603
Power Rating :
100mW
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
5.36kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Published :
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.1%
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
100V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RG
JESD-609 Code :
e3
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
100mW
Weight :
2.012816mg
Height :
508μm
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
75V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RG1608N-5361-B-T5
Susumu RG1608N-5361-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 5.36kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C