RG1608N-4992-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-4992-B-T5
Description
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
75V
Resistance :
49.9kOhm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Height :
400μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
62.5mW
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RG1608N-4992-B-T5
Susumu RG1608N-4992-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 49.9kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C