RG1608N-4990-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-4990-B-T5
Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Height :
400μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Surface Mount :
yes
Resistance :
499Ohm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
62.5mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RG
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
75V
Datasheets
RG1608N-4990-B-T5
Susumu RG1608N-4990-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 499Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C