RG1608N-4752-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-4752-B-T5
Description
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/10W 0603
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
75V
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
75V
Height :
400μm
Resistance :
47.5kOhm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Power Rating :
62.5mW
Datasheets
RG1608N-4752-B-T5
Susumu RG1608N-4752-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 47.5kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C