RG1608N-4220-B-T1
Mfr.Part #
RG1608N-4220-B-T1
Description
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Resistance :
422Ohm
Published :
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
100mW
Series :
RG
ECCN Code :
EAR99
Height :
508μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Composition :
Thin Film
Construction :
Chip
Voltage - Rated DC :
75V
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
Ultra Precision
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
75V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
62.5mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
RG1608N-4220-B-T1
Susumu RG1608N-4220-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 422Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C