RG1608N-391-W-T5
Mfr.Part #
RG1608N-391-W-T5
Description
RES SMD 390 OHM 0.05% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
75V
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
100mW
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
75V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.05%
Power Rating :
62.5mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Resistance :
390ohm