RG1608N-3650-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-3650-B-T5
Description
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/10W 0603
Voltage - Rated :
100V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
400μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
2.012816mg
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistance :
365ohm
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated DC :
75V
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RG1608N-3650-B-T5
Susumu RG1608N-3650-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 365Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C