RG1608N-362-W-T5
Mfr.Part #
RG1608N-362-W-T5
Description
RES SMD 3.6KOHM 0.05% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Height :
508μm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Max Power Dissipation :
100mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Weight :
2.012816mg
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
100V
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
3.6kOhm
Tolerance :
±0.05%
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
75V
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RG1608N-362-W-T5
Susumu RG1608N-362-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 3.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C