RG1608N-362-B-T1
Mfr.Part #
RG1608N-362-B-T1
Description
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR
Case Code (Metric) :
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Rating :
62.5mW
Published :
Voltage - Rated :
75V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Construction :
Chip
Height :
400μm
Resistance :
3.6kOhm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
RG
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Voltage - Rated DC :
75V
Datasheets
RG1608N-362-B-T1
Susumu RG1608N-362-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 3.6kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C