RG1608N-3401-W-T5
Mfr.Part #
RG1608N-3401-W-T5
Description
RES SMD 3.4KOHM 0.05% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
508μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
62.5mW
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
3.4kOhm
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
2
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.05%