RG1608N-301-W-T5
Mfr.Part #
RG1608N-301-W-T5
Description
RES SMD 300 OHM 0.05% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
300Ohm
Series :
RG
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Voltage - Rated DC :
75V
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
100V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power Rating :
100mW
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±0.05%
Pbfree Code :
yes
Height :
508μm
Weight :
2.012816mg
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
100mW
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RG1608N-301-W-T5
Susumu RG1608N-301-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 300Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C