RG1608N-301-C-T5
Mfr.Part #
RG1608N-301-C-T5
Description
RES SMD 300 OHM 0.25% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated DC :
75V
Height :
508μm
Voltage - Rated :
100V
Weight :
2.012816mg
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±0.25%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
100mW
Resistance :
300Ohm
Datasheets
RG1608N-301-C-T5
Susumu RG1608N-301-C-T5
RG Series, Thin Film, 300Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C