RG1608N-2940-B-T1
Mfr.Part #
RG1608N-2940-B-T1
Description
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/10W 0603
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
100mW
Packing Method :
TR
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
75V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated DC :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Power Rating :
62.5mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Additional Feature :
Ultra Precision
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
508μm
Resistance :
294Ohm
Datasheets
RG1608N-2940-B-T1
Susumu RG1608N-2940-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 294Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C