RG1608N-2872-W-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608N-2872-W-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 28.7K OHM 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
508μm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
62.5mW
Resistance :
28.7kOhm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Composition :
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
75V
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
RG
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.05%
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
RG1608N-2872-W-T5
Susumu RG1608N-2872-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 28.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C